Mądry Polak po szkodzie

Jak się ma na karku ponad 40 lat jak ja, to często przychodzą momenty refleksji na temat czasu, który upłynął. I wtedy rzucam okiem wstecz na te “lata co minęły…”I rzeczywiście czasem pojawiają mi się takie stwierdzenia właśnie jak to w tytule “Mądry Polak po szkodzie.”

Czy mam coś konkretnego na myśli?

Przeszłość ma taką wartość, ile wiedzy z niej wyniesiemy. Ona już była, minęła i nic tego nie zmieni. A przynajmniej nic, co znam 🙂 Choć to czasem trudne to trzeba ten fakt zaakceptować. Dopiero kiedy ten etap nastąpi można iść świadomie naprzód. W kilku zdaniach temat tak obszerny, który nadaje się na pewno na doktorat, a może i coś więcej.

W swojej “podróży” także mam sporo różnych wydarzeń, które chciałbym zmienić. No ale zgodnie z powyższym nie da się. Za to mogę przeżyć te przede mną 🙂 Co ciekawe, zauważyłem że tym upływem czasu można delikatnie “zarządzać”. Albo chociaż używać go do własnych celów, skoro już tak upływa i upływa.

Co zatem powiedziałbym sobie, gdybym mógł pogadać z “moim 20 – latkiem”? Ufff…. 🙂 🙂 Najchętniej to dałbym mu kilka 6-ek w Totolotka. Tak średnio co 5 lat jedną 🙂 Żarcik! Pieniądze dzisiaj są jutro ich nie ma. Bardzo ułatwiają życie ale nie są jego sensem. A jak ktoś nie wie jak je utrzymać, to może rozpuścić każdą kwotę. Nie!!! Przekazałbym coś innego.

Powrót do przyszłości

Szczerze mówiąc dość długo zastanawiałem się, jaką radę chciałbym dać sobie samemu by miała wartość i wpływ na przyszłe jego, czyli też moje życie 😉 Mówiąc już serio, nie biorę pod uwagę wiedzy o tym co się wydarzyło, co się sprzedawało, gdzie warto było kupić działki, jakie akcje kupić, czy że warto kręcić się koło BitCoina na jego początkach za kilkadziesiąt $. To kuszące, ale powiedzmy że szansa przekazu dotyczyłaby tylko mojej osoby i postępowania a nie wydarzeń na całym świecie. Biorąc te założenia pod uwagę przekazałby sobie całkiem sporo 🙂 “Mądry Polak po szkodzie…” to przysłowie daje mi sporo przestrzeni i tematów.

Od dawna jednak wiem, że jednym z najważniejszych tematów jakie bym przekazał jest świadoma umiejętność budowania swoich nawyków.

Moc Nawyków

Powyżej jest z przytupem 🙂 Co nie? Ale naprawdę uważam, że nawyki maja moc. Kto to odpowiednio zrozumie, ma szansę na wykorzystanie upływu czasu na swoją korzyść. I to jest wiedza, którą wypracowywałem przez lata bez mała. Pochodzi ona zarówno z doświadczeń w pracy zawodowej z setkami ludzi, prowadzeniem ich do osiągania ambitnych celów jak i prywatnych wyzwań związanych z dążeniem do własnych celów.

Czas płynie bez przerwy. Często porównywany jest do rzeki, gdzie do tej samej wody nie nie się wejść dwa razy. I jest to prawda. Jednak ten upływ czasu możemy wykorzystać dla naszych potrzeb. Możemy użyć jego siły skoro nie możemy go zatrzymać.

Nawyki są nieświadome. Wykonujemy je nie zdając sobie z tego sprawy. Niemal codziennie pojawiają się nowe. Większe i mniejsze. Co ciekawe, w trakcie ich wykonywania kształtują nam się nowe połączenia w mózgu. A upływ czasu sprawia, że powtarzamy je, powtarzamy… i powtarzamy. Dlatego jak ktoś ma głowę na karku, to zastanowi się jak nimi sterować. Ja kiedyś nie miałem. Przynajmniej nie świadomie. Czasem zatem szedłem dobrą droga a innym razem zupełnie niewłaściwą. Dzisiaj wiem, że należy się zatrzymać w codziennym pędzie. Zaplanować co jakiś czas z godzinę dla siebie. Usiąść lub przejść, przebiec czy co tam innego i w tym czasie pomyśleć. Co jest istotne by nad tym pracować. By stało się to dobrym nawykiem, który przynosi mi korzyści w codziennym życiu. Który utrwala się w miarę kształtowania nowych połączeń w moim mózgu. I który sprawia, że każdy upływający dzień, miesiąc czy rok tylko umacnia to co chcę osiągnąć. Uważam, że to jest niezwykle istotne w takim zwykłym, rzeczywistym świecie, w którym przeważająca większość z nas żyje każdego dnia.

Jak umiejętnie, skutecznie i prosto kształtować swoje nawyki. One sprawią, że dzień po dniu czas będzie pracował dla mnie, nie przeciwko mnie. I naprawdę to działa. Robię tak już od jakiegoś czasu. Z nauka języka, z zarządzaniem budżetem, z budowaniem swoich umiejętności zawodowych czy tez hobby. Nie mogę tego przekazać sobie z przeszłości ale upływ czasu, który przede mną – ten użyję już świadomie 🙂

Moja kursy:

Prosta i efektywna metoda kształtowania nawyków: Prosty i Skuteczny System Kształtowania Nawyków