Prosty i skuteczny system budowania nawyków

Wiesz co łączy kobiety i mężczyzn? Homo i hetero? Dzieci i dorosłych? Rodziców i pociechy? Przedsiębiorców i korpo-ludki? I wszystkich innych, którzy są jak “+” i “-“?

Wszystkich ludzi łączy chęć bycia skutecznym! Chcą wiedzieć jak REALNIE sterować SWOIM ŻYCIEM. Cześć chciałoby robić całościowe zmiany, innym wystarczą zmiany w konkretnych obszarach. Użyję najbardziej kolokwialnego przykładu. Zgodzisz się, że większość ludzi wokół Ciebie chce posiadać więcej pieniędzy niż ma obecnie? I nie jest w stanie tego osiągnąć.

Dlaczego?

Właśnie. Gdyby ludzie tylko znali odpowiedź na to pytanie. Jak stać się bogatym… W dyskusji realnej zaraz padło by hasło, że trzeba mieć bogatych rodziców! Cóż, to na pewno pomaga. Ale ja ich nie miałem. I większość z nas w sumie też nie ma tak komfortowej sytuacji. Co więcej, ci co mają też potrafią stracić cały majątek.

Sam urodziłem się niezbyt bogatej rodzinie w niedużej wiosce na Podlasiu. Drogę na swoją wolność znalazłem w nauce. Uczyłem się w szkole podstawowej, w ogólniaku potem poszedłem na studia. Już w ich trakcie zacząłem dostrzegać, że uczniami z najlepszymi wynikami nie zawsze są ci najbardziej utalentowani. Nawet po sobie 🙂 Nie miałem żadnych problemów z nauką, szła mi łatwo ale prymusem nie byłem. Zauważałem to zatem ale nie rozumiałem. Potem przyszła praca w dużych międzynarodowych korporacjach od stanowiska Specjalisty, po zarządzanie dużymi zespołami. I ponownie zauważyłem tę samą zależność. Najbardziej utalentowani wcale “z klucza” nie mieli najlepszych wyników.

Dlaczego?

Nie będę opisywał całej drogi do znalezienia odpowiedzi na to pytanie. Bo to zajęło mi lata. Nie twierdzę też że jest to jakieś perpetuum mobile, prawda objawiona czy święty Graal bycia skutecznym. Natomiast mam ogromne przekonanie, że jest to bardzo praktyczne obserwacja. Co z tego jednak, skoro większość, ale to naprawdę przeważająca większość nic z tym dalej nie zrobiła. Nie wie jak użyj tej wiedzy w praktyce. Nie wyciąga wniosków ze swojej obserwacji, Nie planuje działań by poprawić swoją rzeczywistość. Pozostaje na etapie narzekania że świat jest zły. Lub że się nie ma talentu do czegoś.

To, że ta wiedza choć nie wykorzystywana jest tak oczywista daje jej olbrzymi potencjał. Prawdziwa siła jest bowiem w nas. W każdym drzemie potencjał do osiągnięcia swoich celów. I przy populacji ponad 8 000 000 000 ludzi na świecie nie ma sensu udowadniać sobie, że jest się w tej najbardziej pechowej grupce, na którą uwziął się los. Nawet jak czasem się coś zawali, to potem jest czas na odbudowanie. Dobra, powiesz, tak gadasz i gadasz..

Ale co to jest? O co Ci chodzi?

No dobra, mówiąc prost z mostu – to sposób w jaki działasz na co dzień. A to jak działasz wynika z dwóch rzeczy, z tego co świadomie robisz i tego co wykonujesz “nieświadomie” w automacie. Świadome działania to około 20% twojego czasu. Nieświadome to około 80% wszystkich czynności. Nad świadomymi masz kontrolę. Nieświadome jak wynika z samej nazwy wykonujesz bez udziału twojej świadomości, twojego rozumu. “Sztuką” jest sprawić, by oba rodzaje czynności działały no twoją korzyść.

Proste? Oczywiste? Łatwe do zrobienia?

Sporo osób odpowie tak, tak i tak. Ja dla odmiany mam zdanie że zdecydowana większość powinna odpowiedzieć tak, tak i nie. Tak, bo to jest proste i tak, bo zasada działania jest oczywista. Ale trzecie jest “nie”, choć może wydaj e się odwrotnie. I tak jest dla zdecydowanej większości z nas. Zatem gdzie jest “Haczyk” zapytasz. No cóż, mówiąc wprost: większość z nas nie umie poradzić sobie z tymi 80%. Tutaj w naturalny sposób wybieramy rozwiązania, które są dla nas komfortowe. I nawet jeśli część z nich wspiera nasze racjonalne decyzje to w innych obszarach to się kompletnie nie udaje bo naturalnie wybieramy to co nie wymaga od nas wysiłku.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt związany z tymi 80%.

Te 80% bardzo mocno związane jest też z tym co zostało wypracowane przez poprzednie nasze pokolenia. A trzeba mieć świadomość, że bycie skutecznym to nie jest powszechna wiedza, którą Polacy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Może częściowo jest przekazywana w bogatych rodzinach. To tam ten mechanizm jest przekazywany z pokolenia na pokolenie choć Ci ludzie też zazwyczaj tego nie rozumieją.

Co konkretnie trzeba robić?

Otóż chodzi o świadome kształtowanie swoich nawyków, które odpowiadają za działania sterowane przez naszą Podświadomość. Jeśli nauczysz się świadomie kształtować Nawyki, to potem możesz dowolnie modelować całym zbiorem czynności i zachowań wykonywanych przez 80% twojego czasu. I to jest NIESAMOWITA POTĘGA. Oczywiście nie zmieni życia jak za dotknięciem magicznej różdżki, ale zauważysz jest wpływ z upływem czasu. Co więcej dotyczy zarówno nas samych, w naszym codziennym życiu. Dotyczy każdego z nas ale także naszych bliskich. Bo kto ma nauczyć dzieci jak być skutecznym niezależnie co zechcą robić w życiu? Na szkołę bym nie liczył, to rodzice kształtują głównie taką wiedzę.

Te umiejętności mają wpływ na pracę.

Te umiejętności są niezwykle przydatne także w życiu zawodowym. W mojej subiektywnej ocenie ta wiedza i umiejętności leżą u podstaw budowania skutecznych zespołów. Aspekt świadomego budowania nawyków w zespole prawie w ogóle nie pojawia się na uczelniach. A poprzez właściwą wiedzę o kształtowaniu nawyków każdy Lider zespołu, nawet najmniejszego, nawet nieformalnego, nawet takiego jak własna rodzina jest w stanie kształtować nawyki które mają ogromny, kolosalny wpływ na osiąganie celów, jakie sobie stawiają. Jeśli cały zespół umie ukierunkować swoje 100% w tym samym kierunku, to wyniki przekroczą najśmielsze oczekiwania. Jestem tego pewien!

Podsumowując moje przemyślenia: nie jest prawda, że nie da się nauczyć materiału w szkole. Nie jest prawdą, że nie da się zbudować kondycji fizycznej. Nie jest prawdą, że nie da się nauczyć języka obcego. Nie jest prawdą, że nie da się uprawiać swojego hobby.Nie jest prawdą, że nie da się poprawić w swoich umiejętności zawodowych a przez to wynagrodzenia. Skala trudności bywa różna, talenty pomagają, jednak to nie znaczy że brak talentu nie daje ci możliwości osiągnięcia twojego celu i sukcesu. Talent nie jest czynnikiem najważniejszym, nie determinuje tego czy ci się uda. Czy to zrobisz to co jest ważne dla Ciebie. Jeśli świadomie zaprojektujesz swoje nawyki i wdrożysz je by pomagały Ci w Twoich celach, to osiągniesz to czego pragniesz!

Nie jestem psychologiem. Może też nie jestem specjalnie zbyt inteligentny. Może dlatego zajęło mi ponad 20 lat zrozumienie tego, co zmieniło moje podejście do życia. Na pewno gdybym spotkał wcześniej kogoś kto by mi to wyłożył “jak krowie na rowie”, to doszedłbym szybciej do pewnych sukcesów. Ale jest jak jest. I jestem gdzie jestem. Zrozumiałem ten mechanizm i używam tam, gdzie potrzebuję. A im więcej używam, tym łatwiej mi się to robi. To też oczywiste. I postanowiłem przygotować materiał, który każdemu może pomóc w jego życiu i zmianach.

Zacząłem od notatek dla siebie, żeby mieć spisane przemyślenia i naniesione poprawki. Jak już zaczęło działaś, postanowiłem nauczyć córkę i trzeba przyznać, że ciągle “walczymy” bo jakoś wszystko “wie” lepiej niż jej rodzić ;). Ale to ona dała mi impuls żebym to jakoś krótko i klarownie pozbierał bo nie będzie tracić zbyt dużo czas ” na naukę” 🙂 Jako odpowiedzialny rodzic zebrałem to co miałem, przewertowałem jeszcze kilka książek żeby lepiej zrozumieć moje obserwacje i ostatecznie powstało 11 krótkich, kolejno ułożonych nazwijmy to “lekcji” . Wszystko proste jak “budowa cepa”. Jeśli teraz myślisz, że moja latorośl się tym zachwyciła to jesteś w błędzie. Powiedziała mi, że to przecież oczywiste i ona i bez tego tak robi 🙂 jak to nastolatka. Jednak w miarę upływu czasu widzę, że kiedy sobie z jakimś tematem nie radzi to wraca do ebooka, którego jej zrobiłem i wdraża poszczególne elementy. Co napawa mnie ogromną radością nawet jeśli się nie przyznaje. Każdy rodzic wie, o czym mówię 😉

Dlaczego sprzedaję kurs?

Myślę, że wyjaśniłem Ci dlaczego tak bardzo ten temat mnie ciekawi i z jakich powodów uważam, że to bardzo przydatna wiedza.

Któregoś dnia, kiedy kończyłem te 11 lekcji dla córy pomyślałem, że przygotowałem bardzo solidny materiał przydatny dla wielu ludzi. Wiem, że tak jest bo pracując w korporacjach, zarządzając dużymi zespołami (po kilkaset osób) i rozwijając je widziałem brak tej wiedzy. Widziałem też, jak bardzo kilkoro z nich przyśpieszyło swoją karierę kiedy zaczęli świadomie tworzyć swoje nawyki. Zatem kiedy dotarło do mnie, że warto dzielić się tym materiałem chciałem udostępnić go na blogu. ALE… niestety w tym życiu żeby żyć trzeb a mieć pieniądze. Dotyczy to także mnie. Dlatego ostatecznie postanowiłem udostępniać ten materiał w zamian za niewielką opłatę. Bo jest to sytuacja WIN-WIN. Osoba zainteresowana otrzyma ciekawą i podaną w prosty sposób wiedzę. Ja za swoją pracę otrzymam zapłatę, co zdopinguje mnie do zrobienia kolejnego materiału bo widzę jak się kłania w codziennym życiu wielu z nas jego brak

Przy okazji powiem, że chcąc sprzedawać kurs w sieci uczę się jak to robić 🙂 Nie miałem o tym zielonego pojęcia a teraz 🙂 Link do stronki Kursu poniżej:

Skuteczny system budowania Nawyków